Ahşabın Masif Panel Hali Nasıl Tanımlanır?

masif panel nedir?

“Masif panel nedir?” sorusunu aslında masif ahşap nedir diye düzeltmek çok daha doğru olacaktır. Çünkü ahşabın panel hali sadece ambalajıdır aslında. Yapısıyla ilgisi yoktur.

Masif ahşap ise, ağacın en doğal halini tanımlar. Yani endüstriyel olarak kullanılabilir ham halidir.
Ağacın tomruk aşamasından itibaren hiçbir yan ürün kullanılmadan enine ya da boyuna birleştirmek ve tabakalar haline getirilmesiyle elde edilir.

Doğal ağacın ta kendisidir. Kaplama, doldurma vs. hiçbir işlem yapılmadığı gibi, başka bir ağaçla da birleşmemiştir.
Yani masif panel ürünler ağacın kendisi çam ise çam, meşe ise meşedir. %100 doğaldır.

Ağaç Endüstrisi ve Masif Panel

Ağacın endüstriyel tanımından ve şeklinden başka bir şey değildir. Masif ağacın paneller haline getirilmesi esnasında bilimsel metotlar kullanılır. Bu sayede kullanım alanında genleşme büzülme gibi durumlar engellenmiş olur. Doğal ağaç lifleri boyuna uzama eğiliminde olduğu için birleştirilmesi bu etkenler gözetilerek yapılır ve paneller haline getirilir.

Kurutma işlemi uygulanmadan da yapılabilse de, uygulama alanları gözetilerek uygun nem oranında yapılan bu işlemler panelleri çok amaçlı olarak kullanılmasına olanak sağlar.

masif ağaç nedir?
Doğal ağacın yaş ağaç iken gösterdiği tepkilerle, kurutulmuş ağaç iken gösterdiği tepkiler farklıdır. Yaş ağacın nem oranı %130’lar civarındadır ve bu uygulamada çok istenen bir özellik değildir. Yatay direncin gerekli olduğu alanlar dışında pek kullanılmaz. Ağaç kurutulduğunda direnci düşse de yatay dirence ihtiyaç duyulmayan kullanım alanları daha fazla olduğundan daha çok tercih edilir. Kuru masif ağacın ideal nem oranı %10-12 arasındadır.

Kurutma işlemi açık havada yapılabildiği gibi, sıcak hava fırınlarında daha profesyonel sonuçlar elde edilir. Bugün endüstride kullanılan masif panel ürünler profesyonel kurutma ve birleştirme işlemlerinden elde edilir.

Teknolojik cihazların kullanıldığı üretim tesislerinde ağacın tüm kusurları ortadan kaldırılarak homojen ve sağlıklı masif paneller elde edilir.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte üretim maliyetlerinin de düşmesi sağlanmış, kullanım oranı hızla artmaya başlamıştır.

Bugüne kadar masif ağacın kullanımına en büyük engel üretim maliyetleri olmuştur. Ancak günümüzde ağacı endüstriye kazandırmanın uygun maliyetlere gelmesiyle, ağacın özlenen günleri gelmiş, ulaşım herkes için mümkün olmaya başlamıştır.

Masif Panel kişiliktir… >>  Masif panel sıcaklığını hissedin
WhatsApp Bize yazın